Sandra Beijers reseguider får 10/10

Guiden är uppdelad i 7 kapitel:
►TA SIG HIT
►BOENDE
►OMRÅDEN
►ÄTA
►TEMPEL
►ATT GÖRA
► BRA ATT VETA

Sandra Beijer är en mästare på att skapa reseguider och den här från Japan är sannerligen inget undantag.
Hur hon lyckas få till det, samtidigt som hon reser tillsammans med sin sambo och ett litet barn, är för mig en gåta men det får hon. Kanske gör hon enormt mycket research innan hon åker? Det känns ju rimligt ändå. 😊

Det spelar ingen roll vart hon är, hennes inlägg får mig alltid att vilja besöka samma platser för att nästan gå i hennes fortspår, oavsett om det är Kyoto eller Paris. 
Det är kanske inte så bra för miljön, men att vilja är en sak, att göra en annan. 😁

Hoppas ni har en finfin nationaldag, mina kära läsare!
Sverige är inte så dumt, det heller. 🇸🇪

Tips från coachen – skippa hemmagjord solkräm

Johan ”Matgeek” Hedberg tar upp någonting som förhoppningsvis inte blir en trend utan mer av en enstaka dumhet, och det är att göra egen solkräm med bas av talg. 

Inte nog med att du kommer lukta skunk, du riskerar även att bränna dig, så plocka fram det kritiska tänkandet och lita på mer etablerade produkter och fakta och mindre på influencers som den som postat inlägget som Johan tar upp i sitt inlägg.
Eller blir du sugen på att kocka ihop en egen solsmet att pröva när solen står som högst på himlen – gärna längre ner mot ekvatorn där den bränner lite extra?

Det är alltså han som är coachen att lita på, inte jag – men än är ju inte den siste faktaresistena personen född – just saying.
🫣

Solkräm eller talgboll – hur väljer du att möta solen? Eller kör du torrt?