Johanna Toftbys stalker häktad för grova brott

Johanna Toftby är bara en influencer som drabbats av stalkers och människor som på ett eller annat sätt trakasserat henne.
I början av året deltog hon i programmet Trolljägarna där hon, tillsammans med Robert Aschberg konfronterade den kvinna som skrivit hemska meddelanden till, inte bara Johanna själv, utan också till hennes vän Annica som tyvärr gått bort i cancer.
Bland annat beskyllde trollet Annica för att hitta på sin cancer för att få uppmärksamhet men när programledare Aschberg knackade på dörren så förnekade hen allt.

Om det är samma troll som nu sitter häktad låter jag vara osagt, men man får ju hoppas att det inte är mer än en galning som trakasserar Johanna och hennes familj.
Så här skriver Johanna själv på bloggen:

Nu kan jag berätta vad som har hänt, varför jag varit så tyst och varför jag inte uppdaterat min blogg som jag brukar. Detta har varit den värsta våren i mitt liv – på grund av den person som förföljt mig och som jag skrivit om tidigare.

Inte bara jag har utsatts utan till och med mina barn. Det har gått så långt att personen häktats och rättegång för grova brott är på väg. //Johanna Toftby

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *