Lagom med morr från Läckberg

https://www.instagram.com/p/CBjBYBoDL0d/?igshid=1lyqgahx4u0bj

 

Tror ni Camilla Läcker gått en 5 poängskurs i Instagram-blockeliblock hos Anna Book eller har hon helt enkelt bara ruttnat på folk?
Och vad händer den dagen Instagram tar bort likefunktionen eller möjligheten att se sådant? Hur ska man då veta vem man ska jaga efter och blocka?

Ta bort och blocka folk som skriver hat och skit – absolut, men att sitta och gå igenom alla tryckta tummar för att sedan gå in och blocka varenda en av dem är ingenting jag skulle ödsla min tid på.
Möjligtvis om det var någon enstaka, riktigt grov kommentar som fått tummar, men annars… nä…
Jag förstår inte hur man orkar, men kanske är det också för att jag inte byggt mitt varumärke kring min person där jag ständigt exponerar mina nära och kära som jag vill skydda från allt ont.

Det känns som att det är ett krig som inte GÅR att vinna, och känner man att man vill ”straffa” alla som likeat en kommentar genom att aktivt söka upp dem och blocka dem, då är kanske Instagram inte det bästa av forum att hänga på.
Man måste välja sina konflikter och det här är en sådan som jag aldrig skulle välja att ta, men så skulle jag hellre aldrig heller exponera min familj på detta sätt. (Inget fel i att göra det, men JAG skulle aldrig med facit i hand göra det, just för att det är en smärre omöjlighet ATT skydda dem från den ”läsar-force majeure” som ett öppet kommentarsfält faktiskt är)

Hur tänker ni?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *