Vet ni vad, jag har funderat och funderat och blivit peppad av mina nära och kära att ge bloggen en till chans. I april när jag bestämde mig för att ta en paus var jag så trött på det. Nikola var i en väldigt krävande period, jag hade svårt att få ihop min “mammalediga” vardag med allt jobb och måsten och varje gång jag gick in här möttes jag av så jäkla tråkig stämning.
[…]Men jag saknar ju såklart bloggen!! Jag saknar er och jag saknar verkligen att skriva. Och jag saknar att ha mina dagar, månader och år nerskrivna här. Jag saknar att ha något mer att göra utöver instagram. Därför tänkte jag såhär: jag ger det en till chans, på nya villkor, och ser om nya varianten passar mig bättre och gör att jag tycker att det är kul igen.
[…]Vad vill ni att nästa inlägg ska handla om? Kanske……att det bakas en till bebis i min mage? <3 // Kenza
Jag tror nog att den här sista meningen slår huvudet på spiken – att hela anledningen till att Kenza startar upp sin blogg igen är för att hon är gravid.
Om det sedan är för att bloggen är en bättre plattform att skriva om det på – än exempelvis Instagram – eller om det är för att kunna tjäna mer pengar på bebis och gravidrelaterade inlägg får ni avgöra själva, men jag vet vad jag tror….
Jag är en cyniker som skrivit om blivande influencermammor så pass många gånger att jag tror mig kunna identifiera en strategi när jag ser en.
Vad tror ni?
