”I was today years old when I learned the difference between deodorants and antiperspirants”??♀️

Löwengrips deodoranter är ju faktiskt antiperspiranter, som inte bara maskerar svettlukt utan även motverkar svett. När jag tog fram Löwengrips första deodorant Count On Me var jag gravid med Gillis och svettades otroligt mycket. Därför just kombinationen av effekt och doft viktig för mig: jag ville skapa en deodorant som man kan verkligen kan lita på och som samtidigt tillför en lyxig känsla och doft. // Isabella Löwengrip
Gudars skymning, jag förstår äntligen skillnaden mellan Indy Beauty’s deodoranter – en med rosa kork och en med vit kork – efter att ha haft med dem i några av mina julkalenderluckor.
Jag har alltid utgått från att alla deodoranter motverkar svett.
Jag har tänk att ”antiperspirant” är ett mer korrekt ord för ”deodorant” och det har aldrig fallit mig in att dubbelkolla på en deo jag har hemma, huruvida den minskar produktionen av svett eller om den bara ska lukta gott.
Sagt och gjort, jag hämtade alla mina deodoranter/antiperspiranter för att se vad det egentligen är jag har hemma. (Alla är inte öppnade, utan jag har alltid ett litet lager hemma av den här typen av produkter.)
När jag gjorde min julkalender så innehöll vissa luckor deodoranter från Indy Beauty, några med vit kork och några med rosa kork.
Den med vit kork är alltså ingen antiperspirant, utan luktar mest bara gott, medan den rosa gör både och.
Det verkar vara den enda jag nu har här hemma, som inte minskar svettproduktionen med hjälp av aluminium, men jag svettas ganska lite under armarna som det är, så den får vara kvar i samlingen.
Jag fyller 42 år i år och det tog mig till NU att få reda på det här. ??♀️??♀️
Hur länge kan jag ha använt deo? I 30 år? Kan jag ha börjat med deo när jag var 12? Känns det rimligt?
Jag undrar vad som är nästa, stora uppenbarelse blir, och som jag borde känt till för länge sedan?
Vad borde man veta eller ha förstått sedan länge, som vuxen?
Här är några exempel på liknande erkännanden:
Bildkälla: Bored Panda mfl
