Först och främst vill jag lyfta fram det här från Kenza.
Jag önskade att fler influencers kunde tänka på samma sätt:
Morgonen därpå gick vi först ner till poolen och tog lite bilder innan det blev fullt (försöker alltid av respekt inte få med folk i bakgrunden av mina bilder och då får man ibland gå upp lite tidigare hehe) och sedan åt vi frukost. Hotellfrukost i mitt hjärta. <3//Kenza
Men..
Till slut bemöter hon Matilda Djerfs anklagelse om att Ivyrevel skulle ha plagierat hennes baddräkt som hon släppte via ETE förra året.
Fick några meddelande om denna baddräkt på instagram, att den ska vara kopierad från en annan influencers badkollektion. Jag känner att jag blev uthängd av Matilda lite väl obefogat och vill skriva detta så att jag inte behöver få fler meddelanden om det. Nu är det inte jag som designar Ivyrevel’s kläder men ja, den är lik. Den är också lik andra baddräkter med knyt på ärmarna som kom ut innan hennes, baddräkter som fanns med på WGSN’s (en tjänst designers/klädmärken använder sig av) trendpage varav en av baddräkterna med exakt samma detaljer var från Asos för flera år sedan. Jag fick se moodboarden från WGSN som våra designers tittat och inspirerats av och hennes var inte med där. Sen om de har sett just Matildas baddräkt innan vet jag inte, men det verkar iallafall inte vara en unik design. Tråkigt att hon blev ledsen och det skrev jag till henne också för jag vill inte att hon ska känna så såklart, men jag tycker inte att jag har gjort något fel här.//Kenza
Hon anser att Matilda hängde ut henne lite obefogat med tanke på att det inte är Kenza som designar för Ivyrevel längre.
Jag vet att Matilda postade den här på Instagram men hänger hon verkligen ut Kenza? Inte i den här posten i alla fall men jag kan tänka mig att hon fått bära hundhuvudet då Ivyrevels designers inte direkt skriker ut vilka de är på Instagram. 🙂
Samtidigt så är (eller i alla fall var) Kenza ”style manager” vars arbetsuppgifter inkluderar att arbete med produktion och design i ett tidigt stadium med designteamet, kommer med input och önskemål och är med hela vägen fram till färdig produkt, enligt en intervju i Elle.
Är hon inte då högst delaktig i vilka designs som går till försäljning?
Själv tycker jag att baddräkten var på tok för ordinär för att kunna bli plagierad men så har jag inte stenkoll på plagiering och mönsterskydd av kläder.
Tankar?
Vad tror ni förresten om det här? Musik är bara skyddat 70 år efter att den sista upphovsmannen avlidit men hur är det för bilder? Är Mona-Lisa inte längre ett skyddat verk eftersom konstnären dog 1519?
