Ingen rast, ingen ro!
Det senaste dygnet har varit minst sagt omvälvande för Isabella.
Igår kväll vann hon och Pingis pris som EYs kvinnliga stjärnskott i Stockholmsregionen – en prisutdelning som gick av stapeln på Elite Hotel Marina Tower i Nacka.
Idag var det så återigen dags för henne igen att ringa polisen när hennes stalker dök upp utanför hennes nya hus i Elfvik.
Både polis och hennes livvakt Magnus kom hem till henne, livvakten före polisen. Magnus var den som fångade in mannen som omhändertogs av polisen och enligt Bella är han nu gripen.
Tyvärr kommer han förmodligen vara ute på gatan igen så vida inte polisen kan få honom häktad eller kvarhållen av annan anledning.
En läsare skriver att Isabella borde ansöka om besöksförbud mot mannen men jag är tyvärr tveksam till om det skulle göra någon som helst skillnad. Vad ska hon göra nästa gång han dyker upp? Kasta pappret på honom? Flera polisingripanden OCH faktiska gripanden verkar ju inte ha avskräckt honom alls så det känns ju som att det enda sättet Isabella kan vara garanterat stalkerfri är om mannen frihetsberövas av polis eller medicinsk personal.
Jag tycker att det är för jävligt att en människa – vem det än är – ska behöva få sitt privatliv kränkt och inskränkt på grund av en annan människa. Det är extra upprörande att det är en kvinna som förföljs av en man när maktbalansen är skev redan från början där.
Ja, man kanske kan tycka att Isabella inte borde flyttat till ett hus med fönster från golv till tak när hon har en stalker efter sig, men det är STALKERN det är fel på och som som är problemet – inte den som är offret!
