Nyheter24
Annons

Artiklar om Sverige

Sverige är ett nordiskt land i Nordeuropa med 10 182 291 invånare 2018. Den totala landytan är 447 435 km², det gör landet till de femte största i Europa till ytan, trots det har Sverige den andra lägsta befolkningsmängden per kvadratmeter. Två tredjedelar av landet är täckta av skog med en yta på 280 650 km² 

Huvudstaden heter Stockholm och har 1,4 miljoner invånare. Därefter finns det ytterliga tre storstäder med fler än 200 000 invånare, Uppsala, Göteborg och Malmö. 

Sveriges grannländer är Norge, Danmark och Finland. Landet har flera olika kuster, Ålands hav, Östersjön, Bottenviken, Skagerrak, Kattegatt, Bottenhavet och Öresund.

Landet är en representativ demokrati och styrs utifrån en demokratisk struktur på olika nivåer i samhället. Sverige är en monarki, det betyder att vi har en kung och en drottning som är statschef i landet, nuvarande statschef är konung Carl XVI Gustaf, tronarvinge är kronprinsessan Victoria. Statschefen har ingen politisk makt utan enbart för ceremoniella uppgifter, det är politikerna som styr landet.

Majoriteten av invånarna säger sig vara icke-troende i Sverige och idag räknas Sverige som ett av världens mest icke religösa länder. 

Sverige har levt i fred i över 200 år, det senaste kriget tog slut 1814. I två världskrig har landet klarat sig utan inblandning. 

Sverige har en exportorienterad, högteknologisk och väl diversifierad ekonomi som räknas som en av världens mest konkurrenskraftiga. Järnmalm, trä, och vattenkraft gjorde grunden för en bra ekonomi som sedermera har utvecklats till att omfatta till exempel informationsteknik. 

Landet har sedan järnåldern haft en omfattande utrikeshandel som ofta har begränsat sig till en fåtal viktiga import och exportvaror, dessa har i många fall kommit från råvarutillgång i landet, framför allt trä och järn.

Sedan 1983 finns det lokal och regional kollektivtrafik i Sverige, i varje län ska det finnas en kollektivtrafikmyndighet. De regionala myndigheterna ansvarar för tåg, spårväg, stadsbussar, tunnelbana och regionala bussar.

De internationella flygplatserna är Arlanda, Göteborg Landvetter, Stockholm-Bromma flygplats, Skavsta, Malmö och Luleå Airport. 

Källa: Wikipedia

Stockholm
Sveriges huvudstad, bildkälla: Leif R Jansson TT/TT

Sport

Marcus Birro i Milano: Nästan allt handlar om kvällens match

13 nov. 2017, kl. 16:27
Sport

Här är de bästa bilderna från Sverige-Italien–matchen

11 nov. 2017, kl. 12:17
Sport

Här är spelarnas tankar efter vinsten på Friends Arena

11 nov. 2017, kl. 00:09
Sport

Marcus Birro: "Italien har gått på myten om sig själva"

10 nov. 2017, kl. 22:58
Sport

Taktiska triumfen på Friends Arena – nu är det fördel Sverige

10 nov. 2017, kl. 22:38
Sport

Richard Henriksson ger en djupanalys på Sveriges VM-chanser

10 nov. 2017, kl. 15:56
Sport

Marcus Birro: Det handlar om stolthet över landet man älskar

10 nov. 2017, kl. 15:42
Sport

Bonucci: "Vår styrka är att vi är bäst när vi är under press"

9 nov. 2017, kl. 12:16
Sport

Marcus Birro: "Italiens självsäkerhet kan bli Sveriges stora chans"

8 nov. 2017, kl. 16:11
Sport

Mardömslottning – Sverige får möta Italien i playoff

17 okt. 2017, kl. 15:41
Nyheter
/ Inrikes

Forskare: Den här dagen slutar Sverige helt med kontanter

9 okt. 2017, kl. 18:20
Sport

Janne Andersson: "Magnus Eriksson har gjort det bra, men...."

8 okt. 2017, kl. 17:22
Sport

BERGsäkert - Sverige krossade Luxemburg

7 okt. 2017, kl. 20:16
Sport

Grattis Zlatan – här är höjdpunkterna från din karriär

3 okt. 2017, kl. 13:11
Nyheter
/ Inrikes

Pontus blev känd som Sveriges yngsta pappa

29 sep. 2017, kl. 16:23
Nyheter
/ Inrikes

Svenska reklamen från ST1 anklagas för grov sexism

28 sep. 2017, kl. 20:30
Nyheter
/ Inrikes

Så mycket har användningen av plastpåsar minskat i Sverige

18 sep. 2017, kl. 08:42
Nyheter
/ Inrikes

9 tecken på att du lever livet som en riktig "Svensson"

9 sep. 2017, kl. 13:07
Nyheter
/ Inrikes

52-årig man åtalas för barnpornografibrott – över 20 000 bilder

2 sep. 2017, kl. 08:41
Nyheter
/ Inrikes

Lina jobbar som strippa: "Är väldigt upphetsande"

29 aug. 2017, kl. 16:38
Annons

Nyheter24 – Nyheter som engagerar 

Alltid aktuella och engagerande nyheter. Dygnet runt, året runt.