Nyheter24
Annons

Artiklar om Sverige

Sverige är ett nordiskt land i Nordeuropa med 10 182 291 invånare 2018. Den totala landytan är 447 435 km², det gör landet till de femte största i Europa till ytan, trots det har Sverige den andra lägsta befolkningsmängden per kvadratmeter. Två tredjedelar av landet är täckta av skog med en yta på 280 650 km² 

Huvudstaden heter Stockholm och har 1,4 miljoner invånare. Därefter finns det ytterliga tre storstäder med fler än 200 000 invånare, Uppsala, Göteborg och Malmö. 

Sveriges grannländer är Norge, Danmark och Finland. Landet har flera olika kuster, Ålands hav, Östersjön, Bottenviken, Skagerrak, Kattegatt, Bottenhavet och Öresund.

Landet är en representativ demokrati och styrs utifrån en demokratisk struktur på olika nivåer i samhället. Sverige är en monarki, det betyder att vi har en kung och en drottning som är statschef i landet, nuvarande statschef är konung Carl XVI Gustaf, tronarvinge är kronprinsessan Victoria. Statschefen har ingen politisk makt utan enbart för ceremoniella uppgifter, det är politikerna som styr landet.

Majoriteten av invånarna säger sig vara icke-troende i Sverige och idag räknas Sverige som ett av världens mest icke religösa länder. 

Sverige har levt i fred i över 200 år, det senaste kriget tog slut 1814. I två världskrig har landet klarat sig utan inblandning. 

Sverige har en exportorienterad, högteknologisk och väl diversifierad ekonomi som räknas som en av världens mest konkurrenskraftiga. Järnmalm, trä, och vattenkraft gjorde grunden för en bra ekonomi som sedermera har utvecklats till att omfatta till exempel informationsteknik. 

Landet har sedan järnåldern haft en omfattande utrikeshandel som ofta har begränsat sig till en fåtal viktiga import och exportvaror, dessa har i många fall kommit från råvarutillgång i landet, framför allt trä och järn.

Sedan 1983 finns det lokal och regional kollektivtrafik i Sverige, i varje län ska det finnas en kollektivtrafikmyndighet. De regionala myndigheterna ansvarar för tåg, spårväg, stadsbussar, tunnelbana och regionala bussar.

De internationella flygplatserna är Arlanda, Göteborg Landvetter, Stockholm-Bromma flygplats, Skavsta, Malmö och Luleå Airport. 

Källa: Wikipedia

Stockholm
Sveriges huvudstad, bildkälla: Leif R Jansson TT/TT

Eldsjälar

9 enkla steg till att hjälpa 8 000 barn

9 dec. 2014, kl. 15:53
Sport

Men vänta nu: Ska officiella VM-mössan i Falun se ut så här?

8 dec. 2014, kl. 14:46
Nyheter
/ Inrikes

Youtubestjärnan vågar prata ut om rysshatet

21 nov. 2014, kl. 12:05
Sport
/ Landslaget

Frankrike för svåra – torsk på bortaplan för herrlandslaget

18 nov. 2014, kl. 22:50
Nyheter
/ Utrikes

10 länder som är världens bästa – Ja, Sverige är med

17 nov. 2014, kl. 13:33
Nyheter
/ Inrikes

Avhoppare: IS finns närvarande i Sverige

17 nov. 2014, kl. 10:02
Sport
/ Landslaget

Montenegro snodde åt sig poäng – efter domarskandal

15 nov. 2014, kl. 22:56
Nyheter
/ Forskning

Sverige petat från språktronen – nu är danskarna bättre

14 nov. 2014, kl. 18:43
Nyheter
/ Inrikes

Uma, 11, får inte vara tomte för sin lärare – för att hon är tjej

13 nov. 2014, kl. 09:14
Nyheter
/ Inrikes

Busschaufför kastade av flyktingar

12 nov. 2014, kl. 13:10
Nyheter
/ Inrikes

Kvinnolobbyns kampanj segrade – Destination tar ställning mot sexism

10 nov. 2014, kl. 14:44
Nyheter
/ Inrikes

Resenärer rasade mot förbudet mot tiggare – nu backar fastighetsägaren

7 nov. 2014, kl. 21:04
Nyheter
/ Inrikes

Snusket på tågen: "Ibland vet man inte vad det är som rinner"

7 nov. 2014, kl. 11:14
Sport
/ Tre Kronor

Svenske supertalangen slår till – gjorde drömmål på träningen

6 nov. 2014, kl. 10:06
Nyheter
/ Inrikes

Så många asylsökande väntas komma 2015

4 nov. 2014, kl. 11:25
Nyheter
/ Inrikes

Hennes bror dog av en överdos – ett år senare hjälper hon de hemlösa

2 nov. 2014, kl. 13:15
Nyheter
/ Internet

Hemlös fick hjälp via svenska Reddit

30 okt. 2014, kl. 20:10
Nyheter
/ Internet

Youtubekillarna vill visa rasismen – metoden får kritik

29 okt. 2014, kl. 18:49
Nyheter
/ Aktuella brott

Döms för rasistattack – skrek "jävla slavar"

29 okt. 2014, kl. 10:09
Nyheter
/ Inrikes

Vi är alla döda när Sverige blir jämställt

28 okt. 2014, kl. 11:37
Annons

Nyheter24 – Nyheter som engagerar 

Alltid aktuella och engagerande nyheter. Dygnet runt, året runt.