Nyheter24
Annons

Artiklar om Sverige

Sverige är ett nordiskt land i Nordeuropa med 10 182 291 invånare 2018. Den totala landytan är 447 435 km², det gör landet till de femte största i Europa till ytan, trots det har Sverige den andra lägsta befolkningsmängden per kvadratmeter. Två tredjedelar av landet är täckta av skog med en yta på 280 650 km² 

Huvudstaden heter Stockholm och har 1,4 miljoner invånare. Därefter finns det ytterliga tre storstäder med fler än 200 000 invånare, Uppsala, Göteborg och Malmö. 

Sveriges grannländer är Norge, Danmark och Finland. Landet har flera olika kuster, Ålands hav, Östersjön, Bottenviken, Skagerrak, Kattegatt, Bottenhavet och Öresund.

Landet är en representativ demokrati och styrs utifrån en demokratisk struktur på olika nivåer i samhället. Sverige är en monarki, det betyder att vi har en kung och en drottning som är statschef i landet, nuvarande statschef är konung Carl XVI Gustaf, tronarvinge är kronprinsessan Victoria. Statschefen har ingen politisk makt utan enbart för ceremoniella uppgifter, det är politikerna som styr landet.

Majoriteten av invånarna säger sig vara icke-troende i Sverige och idag räknas Sverige som ett av världens mest icke religösa länder. 

Sverige har levt i fred i över 200 år, det senaste kriget tog slut 1814. I två världskrig har landet klarat sig utan inblandning. 

Sverige har en exportorienterad, högteknologisk och väl diversifierad ekonomi som räknas som en av världens mest konkurrenskraftiga. Järnmalm, trä, och vattenkraft gjorde grunden för en bra ekonomi som sedermera har utvecklats till att omfatta till exempel informationsteknik. 

Landet har sedan järnåldern haft en omfattande utrikeshandel som ofta har begränsat sig till en fåtal viktiga import och exportvaror, dessa har i många fall kommit från råvarutillgång i landet, framför allt trä och järn.

Sedan 1983 finns det lokal och regional kollektivtrafik i Sverige, i varje län ska det finnas en kollektivtrafikmyndighet. De regionala myndigheterna ansvarar för tåg, spårväg, stadsbussar, tunnelbana och regionala bussar.

De internationella flygplatserna är Arlanda, Göteborg Landvetter, Stockholm-Bromma flygplats, Skavsta, Malmö och Luleå Airport. 

Källa: Wikipedia

Stockholm
Sveriges huvudstad, bildkälla: Leif R Jansson TT/TT

Sport
/ Landslaget

Den nya landslagströjan hyllas av modeexperten

13 nov. 2013, kl. 13:12
Sport
/ Landslaget

Portugal: "Vi är inte favoriter"

13 nov. 2013, kl. 09:08
Sport
/ Landslaget

Han får uppdraget att stoppa Ronaldo

12 nov. 2013, kl. 16:24
Sport
/ Fotboll

Dödssjuk pojke fick inte träffa Zlatan – som var upptagen

12 nov. 2013, kl. 12:44
Sport
/ Landslaget

Ryssarnas tips: Sverige vinner mot Portugal

12 nov. 2013, kl. 10:17
Sport
/ Fotboll

Åttonde guldbollen till Zlatan – som gav lugnande besked om skadan

12 nov. 2013, kl. 10:02
Sport
/ Landslaget

Hamrén: "Portugal är stora favoriter för mig och vi är underdogs"

11 nov. 2013, kl. 13:01
Nöje
/ Kändisar

Är svenska Alexandra nya Miss Universum?

9 nov. 2013, kl. 14:45
Sport
/ Landslaget

Landslagsuttagningen av Gerndt försvaras – av Kim Källström

8 nov. 2013, kl. 11:10
Nyheter
/ Inrikes

Danskarna kan sätta stopp för den nya svenska femkronan

6 nov. 2013, kl. 17:09
Sport
/ Fotboll

Svennis: "Det har sagts mycket skit om mig"

6 nov. 2013, kl. 10:50
Sport
/ Landslaget

SvFF: "Gerndt kan bli en väldigt fin förebild för våra ungdomar"

6 nov. 2013, kl. 09:20
Sport
/ Landslaget

Gerndt ersätter skadade Hysén i ödeskvalet

5 nov. 2013, kl. 14:25
Sport
/ Landslaget

Titta Hamrén – är han lösningen på dina anfallsproblem?

4 nov. 2013, kl. 09:28
Nyheter
/ Internet

"Vad är det för äcklig uppdatering?" – Så rasar användarna mot Twitter

30 okt. 2013, kl. 11:11
Nöje
/ Bloggvärlden

Vem är egentligen bloggfenomenet The ClassyIssue?

24 okt. 2013, kl. 10:35
Sport
/ Landslaget

Sveriges hopp i VM-kvalet: "Snöblandat regn och drivis"

21 okt. 2013, kl. 16:34
Sport
/ Landslaget

Landslagsstjärnan om mardrömslottningen: "Det var skit"

21 okt. 2013, kl. 14:00
Nyheter
/ Utrikes

Kartan som visar vad varje land är världsledande inom

19 okt. 2013, kl. 14:30
Sport
/ Landslaget

"Svenska mittbackarna ska skyddas – som i schack"

16 okt. 2013, kl. 13:47
Annons

Nyheter24 – Nyheter som engagerar 

Alltid aktuella och engagerande nyheter. Dygnet runt, året runt.