Nyheter24
Annons

Varningen: Dödlig hundsjukdom sprids – så skyddar du din hund

Publicerad: 17 nov. 2024, kl. 11:30
Uppdaterad: 17 nov. 2024, kl. 11:33
En dödlig hundsjukdom sprids i Sverige. Foto: Janerik Henriksson/TT & Nora Lorek/TT

Veterinärer varnar nu hundägare för den dödliga smittan och ger råd om hur du skyddar din hund från sjukdomen.

Flera fall av bakteriesjukdomen "leptospiros" har bekräftats i landet. Sjukdomen är dödlig och kan drabba både människor och hundar. I Sverige är smittan ovanlig bland människor men vanligare bland smågnagare och hundar, skriver Expressen

Flera fall av sjukdomen har bekräftats. Foto: Christine Olsson/TT

Spridning ökar den här tiden på året

Annons

I oktober varnade veterinärer för spridning av sjukdomen bland hundar efter att ett ökat antal fall bekräftats. Hittills har ett flertal fall upptäckts i Göteborg, skriver Göteborgs-Posten.

”Den varning vi gick ut med är generell för den här perioden på året, då vi ofta ser ett ökat antal fall”, skriver Emma Lindblad Åström, medicinsk chefsveterinär på Anicura Västra Djursjukhuset, i ett mejl till tidningen.

Anicura Västra Djursjukhuset har haft ett bekräftat fall och starka misstankar om tre ytterligare fall under hösten. I de tre misstänkta fallen avled hundarna innan provtagning hann göras.

Även Blå Stjärnans djursjukhus i Göteborg har haft ett akut fall, skriver GP.

Annons

Detta ska du aldrig låta hunden göra utomhus

Enligt Folkhälsomyndigheten kan sjukdomen överföras mellan djur och människor och smittan sprids främst via urin från smittade djur genom direktkontakt, vatten eller blöt jord. 

Linda Ruda, legitimerad veterinär och klinikchef på Blå Stjärnans djursjukhus, som GP pratat med, ger sina råd till hundägare.

– Hundar ska absolut inte dricka från vattenpölar! Befinner man sig i en storstad i miljöer där det finns mycket hundar och råttor: vaccinera! Det är en väl investerad peng, utöver fästingprofylax och grundvaccination, säger hon.

Om du misstänker att din hund smittats bör du kontakta veterinär.

Låt aldrig hunden dricka ur vattenpölar! Foto: Eric Risberg/TT

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera eller svara på andra kommentarer.

Annons
Annons
Annons