Nyheter24
Annons

90-årsfirande på sommarens Allsångspremiär

Publicerad: 24 juni 2025, kl. 21:16
Pernilla Wahlgren välkomnade tv-tittarna och publiken till säsongens första Allsång på Skansen. Foto: Stefan Jerrevång/TT

Inför ett grått Stockholm välkomnade Pernilla Wahlgren publiken och tv-tittarna till säsongens första Allsång på Skansen med klassikern ”Stockholm i mitt hjärta”.

— Solen, den sken ju på midsommarafton och vi blev så himla glada. Och ni vet vad det betyder i Sverige: då har vi nio veckors regn att se fram emot, sade programledaren när hon steg upp på scenen.

Årets första allsångslåt blev Roger Pontares ”När vinden viskar mitt namn” som leddes av artisten Daniela Rathana. Under tisdagskvällen uppträdde även Zara Larsson, Melodifestivalvinnarna KAJ och Medina.

Wahlgren och artisterna varvade sång och shownummer på scenen med förinspelade humorinslag tillsammans med kända ansikten som Petra Mede och Christina Schollin. Men det var inte bara säsongspremiär utan Allsång på Skansen fyller även 90 år, vilket uppmärksammades med att artister som Dr Alban, E-type och Da Buzz spelade populära låtar från 90-talet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons