Nyheter24
Annons

Sju tidigare vinnare i ”Mästarnas mästare”

Publicerad: 19 aug. 2025, kl. 07:48
Uppdaterad: 19 aug. 2025, kl. 08:14
Anja Pärson tävlar tillsammans med sin alpina kollega André Myhrer. Foto: Christine Olsson/TT

Anja Pärson, Peter Forsberg, Michel Tornéus, Therese Alshammar, Danijela Rundqvist, Emma Green, Anders Södergren, Lars Frölander, Magdalena Forsberg och André Myhrer har också tävlat i tidigare säsonger av programmet, sju av dem har till och med vunnit. Denna gång ska de dock tävla i par, skriver SVT i ett pressmeddelande.

”Vi pratar om några av Sveriges bästa idrottare genom tiderna, där nästan alla har bärgat en OS-medalj under sin karriär” säger den nya programledaren Karin Frick i pressmeddelandet.

Inspelningarna görs i Grekland och idrottarna tävlar i lag inom respektive idrott.

”Med det här fantastiska startfältet gick det inte att tacka nej. Vi har följt varandras karriärer och tävlat i OS under den svenskan flaggan, men aldrig riktigt haft tid att sitta ner tillsammans”, säger Anja Pärson.

Hon tävlar i det alpina laget tillsammans med André Myhrer.

Före detta längdhopparen och ”Mästarnas mästare”-vinnaren Michel Tornéus tävlar tillsammans med friidrottskollegan Emma Green.

”Tävlingarna och motståndet är alltid tufft i detta program, men jag tror på oss och vi kommer verkligen ge allt i alla tävlingar”, säger han.

Programmet får premiär i mars 2026 efter OS i Cortina.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons