Dokumentärserien ”The eras tour: The final show” i sex delar släpps den 12 december på Disney+, skriver Taylor Swift i sociala medier.
”Vi ville komma ihåg varje ögonblick som ledde fram till kulmen av det viktigaste och mest intensiva kapitlet i våra liv, så vi gav filmskapare tillstånd att följa turnén och alla berättelser som hör till den när vi gick i mål”, skriver Swift på Instagram.
”The eras tour” på gick i över ett och ett halvt år, mellan mars 2023 och december 2024, inklusive tre spelningar på Strawberry arena i Stockholm. Konsertfilmen från turnén har redan gått på bio, men den nya serien ger en inblick bakom kulisserna under den sista spelningen på turnén i Vancouver.
Taylor Swifts besked kommer bara en dryg vecka efter hennes senaste albumsläpp, ”The list of a showgirl”.