SVT är nöjt med EBU:s beslut som gör att Israel får vara med i Eurovision Song Contest även i fortsättningen. Det borde public service-bolaget inte vara, tycker Håkan Svenneling (V).
— Sverige borde ansluta sig till de länder som nu väljer att bojkotta tävlingen. Det här är ett dåligt beslut från EBU:s sida med tanke på det folkmord som Israel begår i Gaza, säger han till Aftonbladet.

Tv-bolagen i Nederländerna, Spanien, Irland och Slovenien meddelade strax efter EBU:s besked att de bojkottar nästa års Eurovision Song Contest i Wien. SVT har inte velat ta ställning om Israels medverkan utan följt EBU:s linje och framhållit att Eurovision är en opolitisk tävling och att det är tv-bolag som tävlar, inte enskilda länder.
Det argumentet håller inte, enligt Svenneling.
— Det är ju inte så att det var SVT:s logga som KAJ viftade med när bidraget visades. Det står ju Sverige, Israel, Nordmakedonien eller vilket land det nu är. Det gör ju att det här är en tävling där olika länder tävlar mot varandra i musik, säger han till Aftonbladet.




