Nyheter24
Annons

Pokémonkortet såldes för 147 miljoner - har du det hemma?

Publicerad: 16 feb. 2026, kl. 10:16
Uppdaterad: 16 feb. 2026, kl. 10:35
Logan Paul och Pokemonkort
Pokémonkortet såldes för 147 miljoner - har du det hemma? Foto: Evan Agostini/AP​​ & Henrik Montgomery/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Världens dyraste Pokémonkort har nu sålts. Wrestling-stjärnan och influencern Logan Paul auktionerade ut sitt extremt sällsynta Pikachu Illustrator-kort för 147 miljoner kronor, enligt CNN.  

Redan för fem år sedan satte Logan Paul världsrekord när han köpte ett Pokémonkort för 47 miljoner kronor. Det visade sig vara en lysande investering. Kortet som nu sålts för 147 miljoner kronor är det dyraste samlarkortet som någonsin sålts på auktion, enligt Guinness World Records.

Det sålda kortet, ett av endast 39 producerade på 1990-talet, kallas ”den heliga gralen av alla Pokémonkort” och är det enda som fått toppbetyget 10 av autentiseringsbyrån PSA. Affären inkluderade även ett diamanthalsband som Paul bar på Wrestlemania 38.

Foto: Charles Sykes /AP/TT

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons