— Det är min bedömning att detta är det mest realistiska och hållbara, säger Britta Söderqvist, överintendent på Världskulturmuseerna, som på måndagen informerade personalen.
Inför nästa år har Statens fastighetsverk, som förvaltar de statligt ägda museilokalerna, sagt upp hyresavtalet för Etnografiska museet på Gärdet i Stockholm och föreslagit en 57-procentig hyresökning, motsvarande 12,25 miljoner per år.
Världskulturmuseerna, där även Medelhavsmuseet, Östasiatiska museet och Världskulturmuseet i Göteborg ingår, räknar med att liknande hyreshöjningar är att vänta även för Medelhavsmuseet och Östasiatiska museet, vars hyresavtal löper ut nästa år.

Museer kan stängas
Om så sker, skriver man i sitt budgetunderlag för 2027–2029, kommer finansieringen att ”urholkas” och ”personalnedskärningar bli nödvändiga” om man inte får ett tillskott på 35 miljoner kronor per år.
För att dra ner på kostnaderna planerar man därför att säga upp avtalen för Medelhavsmuseet och Östasiatiska nästa år. Museerna kommer därefter att stängas, och det är oklart om de återuppstår.
— Jag förstår att man har favoritmuseer och att det kan finnas oro kring vad som händer med dem, men vi gör det här för att säkra den framtida museiutvecklingen, säger Britta Söderqvist.

”Behöver diskutera”
Räknar du med att behöva säga upp personal?
— Där är vi inte än, alls. Vi har inte tittat på den frågan. Allt som relaterar till konsekvenser av det här förslaget framåt behöver diskuteras i gängse ordning tillsammans med fackliga organisationer, och så vidare.
Kulturminister Parisa Liljestrand (M) skriver i en kommentar till TT att hon precis har tagit del av budgetunderlaget och inte kan kommentera.
”Men vi är medvetna om att myndigheten har en utmanande lokalsituation och följer frågan.”
Tidigare har det funnits planer på att flytta Medelhavsmuseets och Östasiatiska museets samlingar till Etnografiska museet.




