Forskning tyder på att sång och musik kan ha positiva effekter för personer med demenssjukdom, vilket är premissen för ”Demenskören” – SVT:s nya serie som startar den 2 april. 17 personer med någon form av demenssjukdom bildar en kör under ledning av Anders Bagge och körledaren Sofia Lilja.
Arbetet med kören är något som Bagge har burit med sig sedan inspelningen.
— Det är en liten tidsepok i ens liv som är härlig att få ta med sig. Man har lärt sig så fruktansvärt mycket.

Fruns morbror
Bagge har personlig koppling till sjukdomen genom sin fru Johanna Lind Bagge.
— Hennes morbror hade demens och det är någonting som det har kretsat mycket runt i familjen.
Slutmålet är en konsert inför publik på Södra teatern i Stockholm och serien följer deltagarnas trevande små steg för att våga sjunga till att de börjar ta för sig, lär känna varandra och växer som människor. Samtidigt får tittarna se hur de anhöriga kämpar med sin roll när det kommer till sjukdomen, för demens drabbar de närstående också.

”Alla började gråta”
I en scen samlar Bagge de anhöriga för att lugna deras oro för deltagarnas insats i programmen, men även hylla deras engagemang.
— Alla började gråta. Det var som att de slappnade av. Ett av de starkaste momenten i mitt liv. Det var som att alla tårar från himlen bara rann ner. Det var tufft, säger han.
— Det blev något befriande i att våga prata om att det var tufft även för de anhöriga, säger körledaren Sofia Lilja.
I Norge har många körer för demenssjuka startats efter att en norsk version av serien börjat sändas där. Anders Bagge och Sofia Lilja hoppas på en liknande folkrörelse även här. Kunskapen om demenssjukdomar är relativt låg, jämfört med till exempel cancer och hjärt- och kärlsjukdomar.
Och Bagge tänker fortsätta att engagera sig i ämnet.
— Det är klart att jag kommer att engagera mig vidare i det här. Det går inte att släppa det. Har man en gång kommit in i det här hjulet så vill man att det ska fortsätta snurra, säger han och fortsätter:
— Så om jag och Sofia kan entusiasmera till att det startas fler körer eller kanske föreläsa om vår resa inom programmet så gör jag det som krävs. Det känns som att det värmer mitt hjärta.




