1 av 2
- Foto: All Over Press
2 av 2
- Foto: All Over Press

Michaels pappa öppnar museum

Michael Jacksons pappa öppnar ett museum tillägnat sin son.


Michael Jacksons pappa Joe Jackson sade kort efter sin sons död att Michael är "värd mer som död än levande". Trots att pappan snabbt tillade att han hellre ville ha Michael vid liv så lämnade uttalandet en bitter eftersmak.

Och nu ska Joe Jackson öppna ett museum tillägnat sin son. Förutom museum blir det i samma byggnad ett konserthus och eventuellt även ett hotell och ett kasino i Gary, Indiana. Priset beräknas uppgå till hela trehundra miljoner dollar, skriver Contact Music.

– Detta är en lycklig dag för mig eftersom det är något som min familj och Michael alltid har velat ha, säger Joe Jackson.

Förhoppningen är att projektet ska locka 750 000 besökare varje år - och så mycket som 150 000 dollar i årliga intäkter.

/
Relaterat
VIDEO: Michael Jacksons barn i Youtube-succé
Framför en högst egen tolkning av en Star Wars-scen.
Michael Jacksons advokat hittad död
Peter Lopez förmodas ha tagit sitt liv, endast sextio år gammal.
Jacksons läkare planerar för rättegång
Doktorn som behandlade Michael Jackson, Conrad Murray, håller redan på att planera sin strategi till den möjliga rättegången angående felbehandling.
"Jag hade ett passionerat förhållade med Jackson"
Michael Jackson träffade älskare på hudkliniken.
Jacksons läkare gömde medicin - när stjärnan låg döende
Läkaren anklagas för att ha försökt rädda sitt eget skinn - samtidigt som Michael Jackson låg döende.
Hör Michael Jacksons rop på hjälp
"Det är Michael Jackson som ringer. Det är mycket viktigt...Jag är mycket oroad för mitt liv."
Senaste nytt

Sara Shirpey om skådespeleriet: "Inte något jag tänkte att man kunde jobba med"

igår 16:45

Patrick Ekwalls två gyllene knep för bra sex: “Som en dans”

igår 16:26
Sportjournalisten Patric Ekwall, 58, berättar om kärlekslivet i en intervju med Martin Björk. Då delar han med sig av sina två gyllene tips för bra sex.

Folkkära Tunnelbane-Nettan om singellivet: “Tror att man vill brottas”

igår 14:59
Jeanette "Tunnelbane-Nettan" Höglund, pratade om sitt singelliv i en intervju med Martin Björk. Hon berättar om vad mäns fördomar om henne på grund av hennes yrke "Nej jag har tappat hoppet alltså".

Kommer ni ihåg Nemo Hedéns grova tatuering?

igår 14:48
Nemo Hedén blev känd i skandalsåpan "Kungarna av Tylösand. Nu är han nykter och driver två poddar. Här är allt du vill veta om 36-åringen.

Stugfixarna Norge-Halvor blev av med jobbet: "Utkastad med huvudet före"

igår 14:46
Halvor Bakke är programledare för det populära TV3-programmet "Stugfixarna Norge". Men 52-åringens karriär har varit långtifrån spikrak. – Jag blev av med jobbet och blev utkastad, berättar Halvor i en intervju med Nettavisen.

Därför känner du igen Karolina Tilander i Robinson 2023

igår 14:11
Snart drar en ny säsong av Robinson igång och bland deltagarna kan vi hitta Karolina Tilander, 23. Kanske känner du igen henne från Tiktok där hon blivit känd för sin “självscannar på Willys”-video.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.