De tar upp aprilskämtet om att Henrik Berggren från Broder Daniel ska släppa en soloskiva. Får man verkligen skämta om Broder Daniel och vad gör Henrik Berggren nuförtiden?
En vän med en pod synar (sprider) ryktena. Marcus berättar om hur han försökte hämnas på den prominente musikjournalisten Jerry Boman (som är den som startade aprilskämtet om Henrik Berggren) genom att beställa tjugo stycken T-shirts med ”Fuck Jerry Boman”-tryck på.
Alla har väl varit unga och dumma men Marcus har kanske varit lite extra dum stundtals… lyssna och avgör själva!
Ben är skitförbannad för att han tycker att alla som kommer fram i musiksverige kommer från vit övre medelklass och att det skapar en snedvridning i kulturutbudet. Av oklar (?) anledning får skivaktuella duon Rebecca & Fiona stå till svars för det här och deras champagnesocialism får sig en rejäl släng av den berömda pod-sleven.
Allt detta goa men även: huliganband, porriga skivomslag, Jack Whites kulinariska matresa i Italien och massa initierade musiktips. Så sitt inte där och häng läpp! In och lyssna!
Och det gör du här: