Trots förra årets utbredda KAJ-feber runt om i Europa blev det ingen svensk vinst i Eurovision Song Contest. I stället var det österrikiske JJ som, med bidraget "Wasted love", lyckades ro hem segern i Basel där fjolårets tävling anordnades.
Eurovision Song Contest 2026 har därmed utspelat sig i just Österrike – mer specifikt i huvudstaden Wien – och efter två rafflande semifinaler, den 12 respektive 14 maj, är det nu dags för den storslagna finalen i arenan Wiener Stadthalle.
Är Victoria Swarovski & Michael Ostrowski programledare för Eurovision-finalen?
Precis som under semifinalerna är det Victoria Swarovski och Michael Ostrowski som kommer att guida tittarna genom bidragen och mellanakterna i Eurovision-finalen 2026.

När börjar Eurovision-finalen 2026? Tid då sändningen drar igång
Finalen i Eurovision Song Contest 2026 kommer att äga rum lördagen den 16 maj. Livesändningen, som visas i SVT1 och SVT Play, drar igång klockan 21.00.
Svensk kommentator är ingen mindre än den folkkäre veteranen Edward af Sillén.

När slutar Eurovision-finalen 2026 i SVT?
Enligt tv-tablån pågår finalen av Eurovision Song Contest 2026 i SVT ända fram till klockan 01.00, men den som varit med förr vet att sändningen – med en ofta långdragen poängutdelning – kan dra över tiden något. Klart är i alla fall att den som vill se hela tävlingen får stanna uppe in på småtimmarna.
Hur många bidrag är med i startfältet för 2026 års Eurovision-final?
Totalt är det 25 bidrag som tävlar i Eurovision-finalen 2026. Bland dem finns fem länder som är direktkvalificerade till final. Österrike, alltså förra årets vinnare, är ett av dem. Frankrike, Tyskland, Italien och Storbritannien, som alla ingår i det som kallas "the big five", är även de direktkvalificerade till finalen eftersom de är de länder som bidrar mest ekonomiskt till arrangören EBU.
Det femte "big five"-landet, Spanien, har valt att bojkotta årets tävling i protest mot Israels medverkan.
Vilket startnummer har Sverige i Eurovision-finalen 2026? Tid då Felicia uppträder
Undrar du när det är dags för för Sveriges representant Felicia att sjunga bidraget "My system" i finalen av Eurovision 2026? Då kan vi meddela att du får vänta en bra bit in i sändningen. Någon exakt tid för när Felicia uppträder har arrangören inte delat med sig av på förhand, men klart är att hon har startnummer 20 av 25, vilket alltså innebär att Sverige är ett av de senare länderna att ge sig in i finalen.
Nedan kan du se hur det såg ut när Felicia framförde "My system" i den första semifinalen.
Bara dagar innan finalen stod det klart att Felicia tappat rösten och belagts med talförbud. Så här skrev artisten om situationen i en kommentar till Aftonbladet då.
”Det är pratet som är det värsta och det är ju katastrof för mig som hatar att vara tyst, hahaha. Men det är bara att lyda råden jag fått från min sångcoach, vara tyst, vila och dricka vatten och som tur är, är jag ju inte sjuk. Jag är så taggad på finalen, då ska både röst och glasögon hålla”.
Hon refererar då till den lilla fadäsen under framträdandet vid semifinalen när hennes solglasögon gick sönder.

Startordning i finalen av Eurovision 2026 – alla bidrag & länder
I årets stora final är det våra nordiska grannar Danmark som är först ut på scen med Søren Torpegaard Lund som ställer upp med bidraget "Før Vi Går Hjem". Sist ut i tävlingen är värdlandet Österrike med Cosmó och låten "Tanzschein".
Så här ser startordningen ut i finalen av Eurovision Song Contest 2026 ut:
- Danmark: Søren Torpegaard Lund – Før Vi Går Hjem
- Tyskland: Sarah Engels – Fire
- Israel: Noam Bettan – Michelle
- Belgien: Essyla – Dancing on the Ice
- Albanien: Alis – Nân
- Grekland: Akylas – Ferto
- Ukraina: Leléka – Ridnym
- Australien: Delta Goodrem – Eclipse
- Serbien: Lavina – Kraj Mene
- Malta: Aidan – Bella
- Tjeckien: Daniel Zizka – Crossroads
- Bulgarien: Dara – Bangaranga
- Kroatien: Lelek – Andromeda
- Storbritannien: Look Mum No Computer – Eins, Zwei, Drei
- Frankrike: Monroe – Regarde !
- Moldavien: Satoshi – Viva, Moldova!
- Finland: Linda Lampenius x Pete Parkkonen – Liekinheitin
- Polen: Alicja – Pray
- Litauen: Lion Ceccah – Sólo Quiero Más
- Sverige: Felicia – My System
- Cypern: Antigoni – Jalla
- Italien: Sal Da Vinci – Per Sempre Sì
- Norge: Jonas Lovv – Ya Ya Ya
- Rumänien: Alexandra Căpitănescu – Choke Me
- Österrike: Cosmó – Tanzschein
Vem vinner Eurovision Song Contest 2026? Finland är favoriter enligt oddsen
Få har nog lyckats undgå det favoritskap som Finland, med Linda Lampenius och Pete Parkkonen, haft och fortsatt har inför Eurovision-finalen 2026. Låten "Liekinheitin" fortsätter nämligen att toppa oddslistorna över vilket bidrag som spås vinna tävlingen.

Hos Eurovisionworld har man sammanställt oddsen från flera spelbolag och beräknat vinstchansen för respektive land. Så här ser då "prognosen" ut inför lördagens final under fredagsförmiddagen. Vinstchansen visas inom parentes.
- Finland: Linda Lampenius & Pete Parkkonen – Liekinheitin (39 %)
- Australien: Delta Goodrem – Eclipse (15 %)
- Grekland: Akylas – Ferto (10 %)
- Israel: Noam Bettan – Michelle (7 %)
- Danmark: Søren Torpegaard – Før vi går hjem (6 %)
- Rumänien: Alexandra Căpitănescu – Choke Me (4 %)
- Frankrike: Monroe – Regarde ! (3 %)
- Bulgarien: Dara – Bangaranga (3 %)
- Italien: Sal Da Vinci – Per sempre sì (3 %)
- Malta: Aidan – Bella (2 %)
- Tjeckien: Daniel Žižka – Crossroads (1 %)
- Ukraina: Leléka – Ridnym (1 %)
- Moldavien: Satoshi – Viva, Moldova (1 %)
- Sverige: Felicia – My System (1 %)
- Kroatien: Lelek – Andromeda (1 %)
- Cypern: Antigoni – Jalla (1 %)
- Albanien: Alis – Nân (1 %)
- Norge: Jonas Lovv – Ya ya ya (1 %)
- Serbien: Lavina – Kraj mene (<1 %)
- Storbritannien: Look Mum No Computer – Eins, Zwei, Drei (<1 %)
- Litauen: Lion Ceccah – Sólo quiero más (<1 %)
- Polen: Alicja – Pray (<1 %)
- Tyskland: Sarah Engels – Fire (<1 %)
- Belgien: Essyla – Dancing on the Ice (<1 %)
- Österrike: Cosmó – Tanzschein (<1 %)
Sverige har därmed rasat ner till en fjortondeplats. Innan semifinalen låg Felicia på en tiondeplats – något hon inte var helt nöjd med.
– Det suger ju hästk*k, sa hon till Aftonbladet om den tippade placeringen då.
Vi anar att hon är minst lika missnöjd nu, när hon tappar ytterligare på oddslistorna!




