Runt 17-tiden den 21 mars larmades polisen om pågående våld på Malmö latinskola. Tio minuter senare hade den misstänkte 18-årige gärningsmannen gripits. De skadade, två kvinnliga lärare i 50-årsåldern, fördes till sjukhus. Men deras liv gick inte att rädda.
18-åringen, som själv var elev på den aktuella skolan, har erkänt att han dödade de två lärarna och sitter häktad.
Misstänkte skolmördaren i Malmö kan ha allvarlig psykisk störning
Nu visar en rättspsykiatrisk undersökning, utförd av rättsmedicinalverket, att 18-åringen kan lida av en allvarlig psykisk störning. Det rapporterar Aftonbladet.
Nu anser rättsmedicinalverket att mannen bör genomgå en större rättspsykiatrisk undersökning, för att kunna ta ställning om han ska dömas till fängelse eller vård vid en eventuellt fällande dom.