Nyheter24
Annons

Trakasserade kvinna och tände eld på huset – åtalas för mord

Publicerad: 28 apr. 2021, kl. 10:45
Uppdaterad: 28 apr. 2021, kl. 10:46
Mordbranden ägde rum i februari – nu åtalas tre ungdomar.
Foto: Jonas Dagson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

De åtalade ungdomarna, födda 2003 respektive 2004, ska ha trakasserat kvinnan på en buss och följde därefter efter henne när hon gick till sitt hem. Där eskalerade sedan trakasserierna och en av de åtalade tände eld på bostaden. 

– Kvinnan som förföljdes och trakasserades i ett utdraget händelseförlopp fick sätta livet till när en av de åtalade tände eld i bostaden, säger kammaråklagare Heléne Thomasson i ett pressmeddelande via Åklagarmyndigheten och fortsätter vidare:

Bostaden efter mordbranden. Foto: Mikael Fritzon/TT

– Ingen av de övriga varnade de som var i fara eller larmade brandkår och därför åtalar jag dem även för brott mot lagen för skydd mot olyckor.

Utöver åtalet gällande mord och mordbrand står de tre ungdomarna även åtalade för grov stöld, ofredande och skadegörelse. 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons