Nyheter24
Annons

Stockholm: Polisen rapporterar om misshandel

Publicerad: 20 sep. 2023, kl. 09:10
Uppdaterad: 20 sep. 2023, kl. 11:30
Envato.com. Bilden är en genrebild.

"En man är gripen som misstänkt för olaga hot och misshandel sedan han slagit sin fru i hemmet.", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen i Stockholms län rapporterar detta:

Kvinnan ringer och anmäler till polisen att hennes man hotat henne till livet och slagit henne i ansiktet. Hotet och misshandeln ska ha skett på morgonen i bostaden då barnen varit i skolan.

När polisen kommer till bostaden befinner sig kvinnan vid ytterdörren i trapphuset. Mannen grips på platsen. Anmälan om grovt hemfridsbrott och misshandel upprättas av polispatrullen.

Brott i nära relation sker oftast i hemmet och de kan därför vara svåra att upptäcka för polisen och övriga rättsväsendet. Det gör att det också kan vara svårt att ingripa och hjälpa den som är utsatt.

I många fall är motivet svartsjuka eller konflikter i samband med separation eller skilsmässa. Inte sällan handlar det också om att den ena parten vill ha makt och kontroll över den andra.

Om du eller någon du känner blir utsatt för brott i nära relation så kontakta polisen.

Se länken nedan om hur du anmäler ett brott i nära relationer.

Läs mer här.

Info om Misshandel brott

Antalet anmälningar av Misshandel har ökat i Sverige med 2% mellan 2013-2021 *. Stockholm ligger topp 1 i Sverige i år vad gäller misshandel.

Annons

Kort fakta om Stockholm

Stockholm ligger i Stockholms län och har 981504 invånare. Stockholm Marathon är ett årligt maratonlopp genom Stockholms centrala delar.

* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet

Kommentarer

Annons
Annons
Annons