Nyheter24
Annons

Polisen rapporterar om misshandel, Stockholm

Publicerad: 3 maj 2024, kl. 00:07
Uppdaterad: 3 maj 2024, kl. 07:45
Envato.com. Bilden är en genrebild.

"En man i västra Stockholm greps misstänkt för misshandel av en kvinna.", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen i Stockholms län rapporterar detta:

Polisen fick larm om att en kvinna misshandlats i en bostad. Kvinnan tog sig ut i trapphuset för att komma undan mannen.

Polisen skickade två patruller till platsen.

Kvinnan var svullen i ansiktet. Mannen greps misstänkt för misshandel. Eftersom parets barn fanns i bostaden misstänks han även för barnfridsbrott. 

Blir du slagen eller hotad av någon som står dig nära? Det kan vara en sambo, förälder eller ett syskon. Tveka inte att anmäla till polisen.

Läs mer här.

Info om Misshandel brott

Antalet anmälningar av Misshandel har ökat i Sverige med 2% mellan 2013-2021 *. Stockholm ligger topp 1 i Sverige i år vad gäller misshandel.

Annons

Kort fakta om Stockholm

Stockholm har 981504 invånare och ligger i Stockholms län. Sveriges största tätort och huvudstad grundades 1187.

* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet

Kommentarer

Annons
Annons
Annons