Nyheter24
Annons

Polisen i Göteborg rapporterar om misshandel

Publicerad: 4 maj 2024, kl. 20:26
Uppdaterad: 4 maj 2024, kl. 21:15
Envato.com. Bilden är en genrebild.

Polisen i Västra Götaland rapporterar detta:

Enligt initiala uppgifter är det ett flertal personer som är involverade i ett bråk vid korsningen i närheten av Bältespännarparken mot Kungsportsavenyn till. Enligt uppgift har en kvinna blivit inlåst på en toalett inne på Trädgårdsföreningen, där hon har blivit slagen och rånad på pengar. En man försöker hjälpa henne och blir då slagen själv. Fyra gärningspersoner har sedan lämnat platsen, två kvinnor och två män. Inga uppgifter om ambulansbehov.

Annons

Läs mer här.

Info om Misshandel brott

Antalet anmälningar av Misshandel har ökat i Sverige med 2% mellan 2013-2021 *. Göteborg ligger topp 4 i Sverige i år vad gäller misshandel.

Kort fakta om Göteborg

Göteborg ligger i Västra Götaland och har 607882 invånare. Göteborg är Sveriges näst största tätort, efter Stockholm, och Nordens femte största.

Annons

* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet

Kommentarer

Annons
Annons
Annons