Nyheter24
Annons

Misstänkt gruppvåldtäkt på färja – fyra män gripna

Publicerad: 18 okt. 2025, kl. 08:35
Uppdaterad: 18 okt. 2025, kl. 08:54
Envato.com. Bilden är en genrebild.

Polisen i Stockholms län rapporterar detta:

Personal på färjan fick kännedom om brottet och kunde gripa de fyra männen, som uppskattas vara i 20-årsåldern. Polis övertog gripandet och körde dem till en polisstation.
Kvinnan har körts till en vårdinrättning. 
Under dagen sker förhör med de misstänka, målsägande och vittnen. En brottsplatsundersökning kommer genomföras på färjan. 

Läs mer här.

Polisen jobbar med att identifiera de misstänkta 

Enligt uppgifter från Expressen är en man i 20-årsåldern för tillfället identifierad. Polisen tror att de andra är i samma ålder. 

Annons

– Vi jobbar på att få identitet på allihopa, förklarar Mats Eriksson, presstalesperson polisregion Stockholm.

Framåt kommer polisen att hålla förhör och undersöka brottsplatsen på färjan. 

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Antalet anmälningar av Våldtäkt har ökat i Sverige med 60% mellan 2013-2021 *. Stockholm ligger topp 1 i Sverige i år vad gäller våldtäkt.

Annons

Staden med mest antal våldtäkter hittills i år är Stockholm, följt av Umeå och Västerås.

Kort fakta om Stockholm

Stockholm ligger i Stockholms län och har 981504 invånare. Sveriges största tätort och huvudstad grundades 1187.

* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet

Kommentarer

Annons
Annons
Annons