Nyheter24
Annons

Fortsatt hög inflation i USA

Publicerad: 28 okt. 2022, kl. 16:38
Centralbankschefen Jerome Powell använder sig av inflationssiffror för att fatta beslut om kommande höjningar av amerikanska styrräntan. Arkivbild. Foto: TT

Konsumentpriserna i USA enligt det så kallade PCE-måttet ökade med 6,2 procent i årstakt i september, enligt USA:s handelsdepartement. Siffran för september är densamma som för augusti, men något lägre än för juli och juli.

Ämnen:

TT, USA

Den amerikanska kärninflationen, som inte räknar in kostnader för mat och energi, steg till 5,1 procent i årstakt i september, jämfört med motsvarande siffra för augusti som låg på 4,9 procent. I februari låg kärninflationen på 5,4 procent i årstakt, den högsta siffran på fyra årtionden.

Inflationssiffrorna studeras noggrant av amerikanska centralbanken Federal Reserve (Fed) som återkommande höjer styrräntan i ett försök att bromsa inflationen.

Marknaden väntar sig att Fed kommer att börja trappa ned på takten i höjningarna, och endast höja med 0,5 procentenheter i december, rapporterar CNBC med hänvisning till terminspriser.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons