Nyheter24
Annons

Muntert på börsen – SBB mot strömmen

Publicerad: 9 jan. 2023, kl. 08:07
Uppdaterad: 9 jan. 2023, kl. 17:56
Börsveckan inleddes uppåt. Arkivbild. Foto: TT

Det har varit uppåt på Stockholmsbörsen sedan årsskiftet – och uppgången fortsatte på måndagen. Det breda OMXS-indexet stängde på plus 2,4 procent.

Ämnen:

TT, USA

Börsveckan inleddes uppåt på Stockholmsbörsen med 29 av 30 bolag på OMXS30-listan på plus. Enda undantaget var fastighetsbolaget SBB som backade 0,4 procent.

Till vinnarna hörde Nibe industrier som steg 6,6 procent. Gruvbolaget Boliden och molntjänstbolaget Sinch ökade med 5,7 procent vardera.

Hittills i år har Stockholmsbörsen stigit drygt 6 procent.

Även de ledande Europabörserna steg på måndagen. CAC40-index i Paris gick upp 0,9 procent medan DAX-index i Frankfurt steg 1,4 procent. Londonbörsens FTSE-index ökade 0,3 procent.

Uppgångarna kommer efter ett glädjeskutt på Wall Street i fredags sedan nya lönesiffror i USA presenterats. De visade på en avmattning och skapade därför förväntningar på marknaden om att Feds räntehöjningstakt ska sakta in.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons