Regeringen utökar antalet platser i yrkesutbildning. Totalt handlar det om 8 350 nya platser för att fler ska komma i jobb.
— Vi har ett läge där många arbetsgivare skriker efter nya medarbetare. Det här är en god chans att skapa förutsättningar för fler kockar, undersköterskor och batteribyggare, säger arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L) på en pressträff.
Regeringen skjuter till 719 miljoner kronor för satsningen.
Pehrson konstaterar att många arbetssökande är dåligt rustade. Yrkesplatserna ses som ett sätt att möta lågkonjunkturen.
— Att minska "mismatchen" på den svenska arbetsmarknaden leder till att man dämpar inflationen akut och på sikt, säger Pehrson.
Förhoppningen är att de nya utbildningarna ska finnas på plats efter sommaren.
I höstas fick regeringen kritik för att yrkesutbildningsplatserna drogs ner i budgeten för 2023.
— Men det var tillfälliga satsningar som fasades ut, säger utbildningsminister Mats Persson (L).
Andra har klagat på att regeringen dragit in stöd till olika branschskolor, exempelvis utbildning av omkring 100 elektriker vid Åsbro, söder om Örebro, för det skriande behovet av elektriker de närmaste åren. Något besked om branschskolorna har inte regeringen nu.
— Vi ska analysera den frågan, säger Mats Persson.
Regionalt yrkesvux (inom komvux): 400 miljoner kronor
Yrkeshögskolan: 70 miljoner kronor
Studiestöd: 249 miljoner kronor
Totalt: 719 miljoner kronor
Pengarna motsvarar
cirka 7 400 årsplatser i regionalt yrkesvux under 2023
950 årsplatser i yrkeshögskolan hösten 2023
Totalt: 8 350 årsstudieplatser
Källa: Regeringskansliet