Det osäkra ekonomiska läget i kölvattnet på Trumpregeringens tullchock har redan fått flera tydliga effekter.
— Efter kvartalets slut har osäkerheten nått nya höjder, säger Swedbanks vd Jens Henriksson.
Än så länge är konsekvenserna "ganska små" för stora och medelstora exportföretag med exponering mot de länder som drabbats av USA-tullarna och andra länders motåtgärder, enligt Henriksson.
"Tror att huspriserna ligger stil"
Men bland privatkunder är det många som har hunnit reagera på den geopolitiska osäkerheten och handelskriget.
— Vi såg i samband med att det blev turbulens – och även lite tidigare – att en del kunder har lämnat amerikanska aktiefonder och gått in i mer europeiska och svenska. Samma gäller för globalfonder. Sedan har vi sett lite större inflöde i räntefonder och att man har byggt upp lite mer på sparkonton, säger Henriksson.
Bostadsmarknaden verkar också ha dämpats.
— Vi tror att huspriserna ligger still under året. För någon månad sedan trodde vi att de kanske skulle öka med 5 procent, säger Henriksson.
Swedbank – en av de största aktörerna på den svenska bolånemarknaden – har dock än så länge inte märkt av någon tydlig avmattning när det gäller efterfrågan på lån till bostadsköp.
— Vi befinner oss i slutet av april och ofta är det så att när man tecknar eller köper en bostad dröjer det ett tag innan banken kommer in. Så jag tror inte riktigt vi har sett effekterna av detta. Men mycket talar för att ekonomisk osäkerhet gör att vi ser lite mindre aktivitet på den marknaden, säger Henriksson.
Höjt kreditbetyg - stark kapitalposition
I Sverige och Baltikum – det vill säga på Swedbanks hemmaplan – finns dock många faktorer som är viktiga för att hantera nedgången, enligt Henriksson:
— Starka offentliga finanser, låga statsskulder, stigande reallöner, innovativa företag, lönsamma banker och lägre räntor gör att våra hemmamarknader fortsatt står väl rustade inför framtiden.
Han tillägger att Swedbank – som nyligen fått höjt kreditbetyg av Moody's – har en solid kreditkvalitet, som under första kvartalet ledde till en återföring av tidigare gjorda reserveringar på 140 miljoner kronor.
Kapitalpositionen är också stark, med en buffert på 4,5 procentenheter över kapitalkraven.
— Och vår likviditetsposition är stark, säger Henriksson.