Gap räknar med att tullarnas negativa effekt för koncernens varumärken Banana Republic och Athleta blir upp till 300 miljoner dollar (cirka 2,9 miljarder kronor), rapporterar nyhetsbyrån Bloomberg.
Enligt Gap påverkar detta inte bolagets vinstprognos och koncernledningen hävdar att det finns strategier för att hantera mer än hälften av kostnaderna de ser framför sig som ett resultat av det handelskrig med omvärlden som president Donald Trump har inlett under våren.
Under det kvartal som avslutades i början av maj ökade försäljningen i Gaps jämförbara butiker med 5 procent. För kedjans varumärke Old Navy var uppgången 3 procent, medan sportmärket Athleta låg på minus 6 procent och Banana Republic på minus 3 procent.
I närtid har andra detaljistkedjor i USA presenterat spretiga rapporter, men genomgående är trenden att konsumtionen i USA dämpats av tullkriget.
American Eagley Outfitter har skrotat sin helårsprognos till följd av makroekonomisk osäkerhet, medan Abercrombie & Fitch har höjt sin försäljningsprognos.