Nyheter24
Annons

Skräckscenario i USA: "Villiga att göra vad som helst"

Publicerad: 2 juni 2025, kl. 19:30
En kvinna i en amerikansk matbutik och en genrebild på dollarn.
Allt fler amerikaner har svårt att betala för det allra nödvändigaste. Foto: Cheyanne Mumphrey/TT & Elise Amendola/TT.

Allt fler amerikaner tar lån eller handlar på avbetalning för att ha råd med mat och hyra.

Stigande inflation och högre räntor i kombination med osäkerhet, pessimism och en annalkande tullhög kan i slutändan utlösa "en kaskad av negativa effekter på arbetsmarknaden och ekonomin", skriver CNN.

Trycket på konsumenternas plånböcker i USA verkar bara öka.

USA krisar

Kanalen presenterar flera oroande signaler i det amerikanska samhället:

Annons
  • Ett ökande antal amerikaner använder avbetalningsplaner.
  • Antalet hushåll som allvarligt missköter sina kreditkortsskulder eller lån är på den högsta nivå på 14 år.
  • Antalet studielån som är minst 90 dagar försenade är på sin högsta nivå sedan före coronapandemin.
Foto: LM Otero/TT.

Många amerikanska medborgares budgetar är ansträngda. Särskilt svår verkar just återbetalningen av studielån vara för många hushåll.

"Att lägga till studielån i den dagliga utgiftsramen verkar verkligen vara för mycket för många människor när det gäller att kunna betala räkningarna", säger analytikern Matt Schulz till kanalen.

Annons

Fler tar till avbetalningsplaner för att ha råd med mat

Han ser också bekymmersamt på att avbetalningsplaner i allt större utsträckning används för att möta dagliga behov som mat och räkningar. En studie visar en ökning med 14 procent sedan förra året av antalet amerikaner som nu tar ett så kallat "Köp nu, betala senare"-lån – bara för att köpa matvaror. 

”Den typen av lån har traditionellt sett gällt kläder, spelkonsoler, möbler och den sortens saker”, säger Matt Schulz till kanalen:

"Det tyder på att folk är villiga att göra vad som helst för att tänja på sina budgetar."

I USA är konsumentförtroendet också nära den lägsta nivån sedan mätningarna började år 1952, som har fallit med 30 procent bara sedan årsskiftet, då Donald Trump blev president.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons