Nyheter24
Annons

Murdochfamiljen överens om framtiden

Publicerad: 9 sep. 2025, kl. 01:50
Uppdaterad: 9 sep. 2025, kl. 02:00
Mediemogulen Rupert Murdoch på bild från i april. Foto: Jordan Strauss/AP/TT

Rupert Murdochs familj har nått en överenskommelse om hur den 94-årige mediemogulens bolag ska skötas efter hans död.

En stiftelse kommer att se till att Fox kommer styras av Lachlan Murdoch, som redan styrt företaget de senaste åren, och hans yngre systrar Grace och Chloe. Det innebär att Fox News kommer styras i den riktning som det tidigare var tänkt.

Lachlans tre äldre syskon avsäger sig därmed kontroll av företaget i utbyte mot aktier värderat till 3,3 miljarder dollar, motsvarande drygt 30 miljarder kronor, enligt The New York Times.

Stiftelsen kommer att vara verksam till 2050, enligt överenskommelsen.

Rupert Murdoch äger även The Wall Street Journal, och nyligen stämde USA:s president Donald Trump både tidningen och ägaren på närmare 100 miljarder kronor för att de publicerat ett ”snuskigt” brev som Trump enligt tidningen skickade till den numera döde finansmagnaten Jeffrey Epstein på hans 50-årsdag, 2003.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons