Nyheter24
Annons

Rekordmånga gästnätter i sommarens Turistsverige

Publicerad: 29 sep. 2025, kl. 10:08
Välbelagt på campingplatserna i sommar. Arkivbild. Foto: Magnus Lejhall/TT

Svenska hotell och campingar hade en stark sommar, trots den svaga konjunkturen. Antalet gästnätter nådde en ny toppnivå, visar statistik från Tillväxtverket.

Ämne:

Sverige

Antalet gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i Sverige ökade med 3,4 procent under juni, juli och augusti. I antal nätter motsvarar det en ökning med en miljon till nya rekordnivån 30,8 miljoner jämfört med förra sommaren.

Hotellen gick starkast, med en ökning med 4,5 procent. Campingarna hade 3,9 procent fler gästnätter, medan vandrarhem, stugbyar och kommersiell förmedling av privata stugor noterade en minskning.

”Trots lågkonjunktur i Sverige ser vi att antal gästnätter på kommersiella boendeanläggningarna ökar generellt i hela landet. Det är framför allt hotellen och de utländska besöken som är drivkraften bakom utvecklingen, men även campingarna har haft en god sommar”, säger Patrik Svensson, statistiker på Tillväxtverket, i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons