Nyheter24
Annons

Här är julmaten som blir billigare i år

Publicerad: 11 dec. 2025, kl. 08:48
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Varorna som har gått ned mest i pris sedan i fjol är bland annat potatis, småcitrus och sillkonserver. Torkade nötter, choklad och hårdost har däremot stigit mot i fjol. Det sammanslagna prisindexet för julbordet är ned 0,1 procent mot i fjol.

”Även internationella priser, som brukar påverka svenska priser med viss fördröjning, ger vid handen att nästa års julbord faktiskt kan bli ytterligare billigare, även om vi räknar bort effekten av den kommande momssänkningen”, säger SEB:s makroekonom Marcus Widén i ett pressmeddelande.

Även om matpriserna har sjunkit något under hösten så har priserna på livsmedel och alkoholfria drycker stigit med omkring 33 procent sedan 2020. Smör har blivit 62 procent dyrare på fem år, choklad 71 procent, hårdost 46 och priset på färsk lax har ökat med 45 procent. Det visar en genomgång som SCB har gjort.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Här är julmaten som blir billigare i år