Nyheter24
Annons

SD: Svensk ekonomi är inte "Trumpsäkrad"

Publicerad: 13 apr. 2026, kl. 13:04
Uppdaterad: 13 apr. 2026, kl. 13:05
Foto: Henrik Montgomery/TT & Julia Demaree Nikhinson/AP/TT

Ämne:

Politik

— Nej, inte till 100 procent. Och det går nog inte, men så långt som är rimligt håller jag med. Vi har mer muskler om det skulle behövas, säger SD:s finanspolitiska talesperson Oscar Sjöstedt.

Det är svårt att anpassa sig efter Trumps nycker, fortsätter han.

Sjöstedt hävdar att SD ”krigade in” sänkt bensin- och dieselskatt i vårbudgeten och att försöka sänka skatten under EU:s miniminivåer. Höjt barnbidrag diskuterades, men det fick inte stöd.

STOCKHOLM, SVERIGE 20260413Oscar Sjöstedt (SD), kommenterar regeringens vårbudget.Foto: Lars Schröder / TT / Kod 12060
STOCKHOLM, SVERIGE 20260413Oscar Sjöstedt (SD), kommenterar regeringens vårbudget.Foto: Lars Schröder/TT 

— Vi landade i att det är ett mer träffsäkert sätt att höja bostadsbidraget, just för att adressera de ekonomiskt svaga barnfamiljerna och inte skyffla bidrag till höginkomsttagare med barn, säger han.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons