Nyheter24
Annons

Tesla öppnar i Xinjiang – får kritik i USA

Publicerad: 6 jan. 2022, kl. 12:20
Besökare på en bilmässa i Peking provsitter Teslas elbilar. Arkivbild Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Vita husets pressekreterare Jen Psaki sade att "omvärlden, varken den offentliga eller privata sektorn, kan blunda för vad som sker i Xinjiang".

Kina svarar med att anklaga USA för hyckleri och för att använda mänskliga rättigheter som förevändning för att utöva ekonomiska påtryckningar.

Det kinesiska utrikesdepartementets talesperson Wang Wenbin avfärdar anklagelserna om övergrepp i Xinjiang som "lögner som länge avslöjats av fakta".

Svenska H&M är ett av flera bolag som utsatts för bojkott i Kina efter att ha lovat att inte använda bomull från Xinjiang i sina kläder.

Enligt rapporter från människorättsorganisationer hålls över en miljon uigurer och andra muslimska minoriteter fängslade i interneringsläger i Xinjiang, och uppgifter om brutala förföljelser, massgripanden, tvångsaborter och tortyr har publicerats.

Peking förnekar anklagelserna om folkmord och etnisk rensning och hävdar att det handlar om omskolningsläger för religiösa extremister.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons