Nyheter24
Annons

Trumps Iranbesked lyfter Wall Street – oljepriset rasar

Publicerad: 9 mars 2026, kl. 15:50
Wall Street blickar uppåt igen. Bilden är tagen 9 mars. Foto: Seth Wenig /AP/TT

Vid stängning hade Dow Jones industriindex klättrat 0,5 procent medan det breda S&P 500-indexet plussade på 0,8 procent och tekniktunga Nasdaqs kompositindex slutade på plus 1,4 procent.

Avslutningen följde på en start där den amerikanska börsen, likt de i Europa och Asien dessförinnan, föll kraftigt sedan oljepriset dragit i väg i spåren av Irankriget.

Sent på måndagskvällen meddelade så den amerikanske presidenten Donald Trump att kriget mot Iran, som USA inledde tillsammans med Israel kan vara på väg att avslutas.

– Jag tror att (kriget) är väldigt avslutat, i stort sett. De har ingen flotta, ingen kommunikation, de har inget flygvapen, sade Trump i en intervju med CBS News.

Det gav Wall Street en rejäl skjuts i motsatt riktning samtidigt som oljepriset sjönk dramatiskt till cirka 90 dollar från dagens tidigare toppnivåer runt 120 dollar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons