Den 11 februari lät Kronofogden redogöra att antalet vräkningar under 2024 ökade med hela tio procent jämfört med året dessförinnan. Totalt genomförde Kronofogden 3 042 vräkningar, av dem vräktes 391 barn från sitt permanentboende.
– Alla vräkningar där barn berörs ser vi allvarligt på, men det är positivt att antalet vräkningar där barn förlorar sitt permanenta boende inte ökar. En vräkning har stora konsekvenser för den som är med om det, inte minst för familjer med barn. Är barn inblandade i en vräkning så är socialtjänsten alltid med i arbetet, säger Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden, i ett pressmeddelande.

MISSA INTE: Senaste nytt – ta del av det som händer just nu
Då kan man förebygga att vräkas
Antalet ansökningar som inkom till myndigheten om att få hjälp att genomföra en vräkning ökade under 2024 med sex procent, till 7 359 ansökningar. Flest kom från Göteborg, Västerås och Haninge.
Av alla ansökningar gällande vräkning så återkallades dock 59 procent.
– Det finns goda exempel i landet som visar att vräkningar går att förebygga. Många gånger handlar det om att hyresvärd och hyresgäst pratar med varandra redan vid en första utebliven betalning, då är det oftast enklare att hitta gemensam lösning. Det kan handla om att komma överens en avbetalningsplan. Ibland kan det finnas psykisk ohälsa eller någon form av missbruk med i bilden, och då kan socialtjänsten gå in med olika stödinsatser, säger Kim Jonsson, projektledare på Kronofogden.
Så den stora frågan blir således: av de vräkningar som genomfördes, var genomfördes flest?
MISSA INTE: En miljon svenskar granskas för pensionsfusk
Här vräktes flest i Sverige 2024
Antalet verkställda vräkningar per län 2024, är enligt Kronofogden följande:
- Blekinge: 32
- Dalarna: 87
- Gotland: 3
- Gävleborg: 105
- Halland: 52
- Jämtland: 29
- Jönköping: 79
- Kalmar: 41
- Kronoberg: 36
- Norrbotten: 63
- Skåne: 329
- Stockholm: 638
- Södermanland: 186
- Uppsala: 96
- Värmland: 59
- Västerbotten: 69
- Västernorrland: 74
- Västmanland: 108
- Västra Götaland: 413
- Örebro: 50
- Östergötland: 181
- Övrig: 312
Källa: Kronofogden
LÄS MER: Kronofogden varnar: ”Var försiktig”