Har du investerat pengar på börsen? Eller går du i tankar på att börja spara pengar i aktier? Det är du inte ensam om i så fall. Det har blivit allt mer populärt de senaste åren att spara pengar i bland annat aktier.
I december 2024 redogjorde Avanza, med hänvisning till aktieägarrapportern från Euroclear, att det fanns hela 2,8 miljoner svenskar som ägde aktier i ett eller flera företag.
Spara i aktier? Det är ekonomens tre gyllene regler
Trots att du förmodligen har hört att du aldrig ska investera pengar du inte har råd att förlora, och att det inte finns några genvägar till framgång på börsen, så finns det vissa andra saker du rent av måste känna till.
Nyheter24 har pratat med Avanzas privatekonom Felicia Schön som redogör för vad du ska tänka på om du ska in på börsen och förvalta kapital i just aktier.
Hon listar tre ”gyllene regler” som man alltid bör ha i bakhuvudet:
1. Tänk långsiktigt
– Med tid ger man sina pengar bäst förutsättningar att växa.
2. Ha en bra riskspridning
– För att minska risken för förluster bör man ha minst 10-15 aktier i olika branscher.
3. Investera regelbundet
– Till exempel genom månadssparande. Därtill bör man ha en förståelse för företagets verksamhet och vad som påverkar företagets möjligheter att skapa vinst. Generellt kan man säga att det är vinsttillväxt som på sikt driver aktiekursen, redogör Schön för.

Misstagen på börsen kan kosta dig: "Vanliga fallgropar"
Samtidigt som det finns flera saker man kan bära med sig för att skapa goda förutsättningar för att lyckas med investeringarna, så finns det också misstag man ska akta sig för.
Vilka fallgropar ska man undvika på börsen?
– Vanliga fallgropar är att man försöker jaga snabba klipp och nästa ”raket”. Här finns det absolut de som har haft tur men risken är också hög att man förlorar allt. Investeringar handlar inte bara om att maximera avkastning utan också om att minimera risker. Målet är alltså att få så hög avkastning som möjligt till så låg risk som möjligt. En annan vanlig fallgrop är att ha för få aktier eller ha för stor andel av ens sparande i en eller några bolag.
Sist men inte minst betonar privatekonomen Felicia Schön att det absolut vanligste misstaget är att man försöker tajma marknaden.
– Det är otroligt få som lyckas med det. För att undvika det bör man istället spara regelbundet, till exempel en gång i veckan eller en gång i månaden, säger hon avslutningsvis till Nyheter24.