Nyheter24
Annons

Populära avdraget hälften nekas i deklarationen

Publicerad: 17 mars 2026, kl. 08:47
Uppdaterad: 17 mars 2026, kl. 08:47
Deklarationsblankett i mobilen, inkomstdeklaration på datorn och ett rött kryss.
I fjol redovisade 900 000 svenskar ett avdrag, men upp emot hälften nekades. Foto: Claudio Bresciani/TT & Canva
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Nu har Skatteverkets deklarationstjänst äntligen öppnat. Det innebär att 8,4 miljoner svenskar kan påbörja hanteringen av sin inkomstdeklaration för fjolåret. 

Ska du göra ändringar eller tillägg för avdrag så finns en hel uppsjö sådana att ha koll på i årets deklaration. Inte minst då flera förändringar genomförts vilket kan påverka storleken på din potentiella återbäring. 

Nu har deklarationen öppnat. Foto: Claudio Bresciani/TT

Nya regler för avdraget i deklarationen 2026

Det gäller dock att ha koll på reglerna och vad som faktiskt gäller. Inför 2026 års deklaration har många regler nämligen justerats och gjorts om.

Annons

Nyheter24 har tidigare listat alla avdrag i årets deklaration, där nämns bland annat avdrag för arbetskläder, bil i tjänsten, flyttkostnader, grundavdrag och inte minst resor till och från arbetet.

När det gäller avdrag för just resor till och från arbetet har beloppsgränsen höjts inför deklarationen 2026. Det innebär numera att minst 15 000 kronor i resekostnader krävs för att du ska få göra avdrag. 

Foto: Claudio Bresciani/TT

Hälften av alla som gör avdraget gör fel i deklarationen

I en intervju med Dagens Nyheter redogör Skatteverkets deklarationsexpert Johan Schauman för att avdrag för resor till och från arbetet var det vanligaste avdraget i fjolårets deklaration. Hela 900 000 svenskar gjorde avdraget 2025. Men det är av stor vikt att ha koll på reglerna, inte minst då Skatteverket kommer att kontrollera detta avdrag extra noga i år då många faktiskt gör fel.

Annons

– Här brukar felfrekvensen ligga på 40 till 60 procent i våra slumpkontroller, säger Schauman till DN.

Det innebär alltså att upp emot hälften av alla som redovisar avdraget också blir nekade ersättning.

Han menar att myndigheten är medveten om att viljan hos människor är att göra rätt för sig. Men det finns de individer som har för avsikt att göra fel.

– Det är klart att vi förstår att det finns personer som medvetet gör fel. Men vi vet att viljan att göra rätt är stark i Sverige. Ju enklare vi gör det att göra rätt, desto fler kommer att göra det.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons