När pensionen närmar sig blir varje val viktigare. För den som är i 50-årsåldern handlar det om att se över sparandet, tjänstepensionen och hur länge man planerar att arbeta. Små beslut i dag kan få större effekt på ekonomin den dag det är dags att lämna arbetslivet.
Börja spara till pensionen – om du är i 50-årsåldern
Storbanken Swedbank uppger att även om det är ett antal år kvar tills du går i pension är det av stor vikt att du ser över sparandet och de egna placeringarna för att kunna påverka och öka ditt sparande.
Ett exempel banken tar upp är de som nu befinner sig i 50-årsåldern. Pensionen är fortsatt ett långt bort men det är inte längre diffust eller oändligt lågt kvar.
– Har du ännu inte börjat spara är det mer än dags att börja nu. Och är du redan igång, kanske kan du öka på ditt sparande? Kanske har barnen flyttat hemifrån eller du på annat sätt har fått bättre ekonomi, säger Madelén Falkenhäll, ekonom inom finansiell hälsa på Swedbank och fortsätter:
– Hur du förbereder de sista åren innan pension och väljer att ta ut pensionen spelar också roll för vilken ekonomi du får som pensionär. Så det lönar sig att läsa på.
.jpg)
Stärk din framtida pension i sex steg
Vad kan då du som är i 50-årsåldern nu göra för att stärka den framtida pensionen?
- Gör en reality check och kolla upp storleken på din framtida pensions. Kommer den räcka?
- Ta reda på hur mycket du behöver spara utifrån hur mycket du vill kunna leva på.
- Ett sparande ökar flexibiliteten kring när du kan och vill gå i pension.
- Se till att du arbetar hos en arbetsgivare som erbjuder tjänstepension. Eller bli kompenserad om det saknas.
- Gå igenom hur dina placeringar ser ut och är fördelade mellan aktier och räntebärande värdepapper.
- Glöm inte att varje år utanför arbetslivet har stor effekt på pensionen. Se till att arbeta så länge det är möjligt. Ett års fortsatt arbete efter uppnådd pensionsålder ökar pensionen livet ut.
.jpg)
Viktiga pensionsdetaljen avgör – kan skilja tusenlappar
Att just tjänstepension är viktigt är för många ingen nyhet. Nio av tio svenskar har det via sin arbetsgivare. Har du en månadslön på 30 000 kronor så är den måttliga avsättningen till tjänstepensionen 1 350 eller 1 800 kronor per månad. Har du en månadslön på 50 000 kronor är den summan istället 2 250 kronor eller 3 000 kronor. Detta redogör Swedbank för på den egna hemsidan.
”Kanske har du också i det här stadiet av din karriär kommit upp i lön. Tjänar du runt 56 000 kronor eller mer per månad kan ett alternativ vara att löneväxla, det vill säga att låta din arbetsgivare sätta av mer i pension i utbyte mot mindre lön. Din bruttolön efter löneväxling bör inte understiga 56 100 kronor per månad, då går du miste om avsättning till din allmänna pension”, skriver de på hemsidan och fortsätter:
”Avsättningen dras från bruttolönen, vilket innebär lägre skatt för arbetstagaren men även för arbetsgivaren, som i stället kan skjuta till lite extra i sparande till arbetstagaren”.





