Grundskyddet – som omfattar bland annat garantipensionen – ska förbättras, lovar pensionsgruppen, som består av representanter från riksdagens åtta partier.
Kritiserat grundskydd ska förbättras
– Det är av största vikt att pensionssystemet är tydligt och transparent. Det är glädjande att vi nu är överens om att se över hela grundskyddet, säger gruppens ordförande, socialförsäkringsminister Anna Tenje, i ett pressmeddelande.
Tidigare har pensionsgruppen tillsatt en arbetsgrupp för att ta fram direktiv för utredningen. Nu är gruppen överens om direktiven som föreslagits. Regeringen ska fortsätta beredningen, sedan besluta om direktiv och utredare.
Pensionsgruppen har även ställt sig bakom att ett betänkande om pensionsnivå och pensionsavgift ska skickas på remiss.




