Nyheter24
Annons

Överklagar friande dom efter skott mot barn

Publicerad: 8 mars 2022, kl. 10:35
Poliser på plats i Visättra, Flemingsberg, där skottlossning skedde i juli förra året. Arkivbild. Foto: TT

Tingsrätten friade den 25-årige man som åtalades för att ha varit den som höll i vapnet som avfyrades och skadade två små barn i Visättra i Flemingsberg i somras.

Ämne:

TT

Åklagaren har nu överklagat domen till hovrätten och yrkar på att mannen ska dömas enligt åtalet, det vill säga för grov misshandel, vållande till kroppsskada - grovt brott och grovt vapenbrott.

Skottlossningen ägde rum vid 20-tiden på kvällen i bostadsområdet Visättra i Flemingsberg. På en gångbro pågick en misstänkt gänguppgörelse mellan flera män i 25–30-årsåldern och ett skott gick av när en pistol användes som tillhygge.

Barnen, sex och sju år gamla, träffades i benen men skadorna var inte livshotande och bedöms inte ha orsakat några bestående fysiska men.

I målet döms två andra män för grov misshandel till fängelse i ett och ett halvt år, och en fjärde, som var den som blev misshandlad, för grovt vapenbrott till fängelse i ett år, då det konstaterats att han haft ett vapen med sig.

Även de tre som dömdes i tingsrätten har överklagat och vill att åtalen mot dem ska ogillas alternativt att straffen ska mildras.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons