Nyheter24
Annons

Färre fick personlig assistans beviljad

Publicerad: 7 apr. 2022, kl. 20:10
Fler personer med funktionsnedsättning får LSS-insatser. På bilden en man som använder en trapphiss. Arkivbild. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Samtidigt skedde ett trendbrott vad gäller kommunalt beviljad personlig assistans. Efter flera år av ökning minskade antalet, det var drygt 300 personer färre som fick den här typen av insats 2021 jämfört med 2020.

"En del av ökningen vi sett de senaste tio åren kan förklaras av indragningar i statlig assistansersättning. Även om vi inte är helt säkra tror vi att förra årets nedgång kan bero på lagändringar som fått genomslag, det vill säga att barn med vissa behov åter kan få statlig assistansersättning", säger Karin Flyckt, samordnare av funktionshindersfrågor på Socialstyrelsen, i ett pressmeddelande.

Enligt Flyckt kommer myndigheten följa utvecklingen noggrant. Hon utesluter inte heller att minskningen till viss del kan förklaras med att färre ansökt om insatsen under pandemin.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Färre fick personlig assistans beviljad