Nyheter24
Annons

Varannan väljare: Regeringen har svikit löften

Publicerad: 7 dec. 2022, kl. 13:33
Regeringen har bara suttit knappt två månader, men redan anser väljarna att de svikit löften. Arkivbild. Foto: TT

Mer än varannan väljare anser att regeringen inte levt upp till sina vallöften. Främst när det gäller bensin- och elpriset, enligt DN/Ipsos.

Inför valet utställde regeringen konkreta, siffersatta löften om prissänkningar på drivmedel och kompensation till elkunder. På inget av dessa områden har regeringen levererat vad som utlovades.

53 procent svarar i undersökningen att de styrande partierna (M, KD, L tillsammans med SD) bara i liten utsträckning lever upp till de löften som de gav före valet. Andelen som anser att regeringskoalitionen har levererat i stor utsträckning är 15 procent.

På följdfrågan till de missnöjda väljarna om vilka områden de är mest missnöjda på svarar 35 procent drivmedelspriset, 23 procent svarar el/energi och 11 procent svarar miljö- och klimatfrågorna.

Undersökningen baseras på 1 281 intervjuer med röstberättigade personer under perioden 15-28 november.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons