Ölands djurpark åtalsanmäls av Arbetsmiljöverket efter dödsolyckan
Arbetsmiljöverket åtalsanmäler Ölands djurpark efter dödsolyckan i slutet av augusti då en djurskötare dog efter att ha stångats av en elandantilop, rapporterar SVT Småland.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
"Vi anser att straffbar överträdelse av arbetsmiljölagstiftningen inte kan uteslutas", skriver Pernilla Hansson, jurist på Arbetsmiljöverket, i ett mejl till SVT.
En förundersökning gällande misstänkt arbetsmiljöbrott pågår sedan tidigare. Åklagaren Jan Olin har tidigare uppgett att en åtalsanmälan från Arbetsmiljöverket kan vara väsentlig för utredningen.
Djurskötaren stångades till döds
Enligt Kristina Falk Strand, chefsåklagare på Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål (Rema) brukar åklagaren invänta Arbetsmiljöverkets bedömning.
Olyckan inträffade när djuren skulle tas in för kvällen. En struts kom springande i hög fart, följd av en elandantilop. I situationen som uppstod blev djurskötaren stångad.