Nyheter24
Annons

Miljoner i bidrag till miljöorganisationer

Publicerad: 6 mars 2023, kl. 05:28
Naturvårdsverket delar ut bidrag till miljöorganisationer. Arkivbild. Foto: TT

Varje år sedan 2011 har Naturvårdsverket betalat ut bidrag till organisationer som bidrar till att uppfylla miljömålen. När 2023 års bidrag ska delas ut är det klimatet som är i fokus.

Håll Sverige rent och Airclim var redan i Naturvårdsverkets budget garanterade fem miljoner kronor vardera för arbete mot nedskräpning respektive luftföroreningar och växthusgaser.

Totalt får 39 miljöorganisationer dela på pengarna i år, och förutom de redan garanterade bidragstagarna är det Naturskyddsföreningen som får störst bit av kakan, drygt två miljoner kronor.

"Bidragen stödjer civilsamhällets viktiga roll i miljöarbetet. Vi ser att det arbete som de aktuella organisationerna gör totalt sett bidrar till nästan samtliga miljömål. I detta ingår många viktiga aktiviteter som till exempel miljöövervakning av hotade arter, praktiskt naturvårdsarbete och informationsspridning om och engagemang i klimatfrågan", säger Tom Liffen, handläggare på Naturvårdsverkets kunskapssamordningsenhet, i ett pressmeddelande.

Fakta: De får mest av pengarna

Håll Sverige rent: 5 000 000 kronor

Airclim: 5 000 000

Naturskyddsföreningen: 2 043 000

Sveriges hembygdsförbund: 1 200 000

Riksförbundet svensk trädgård: 814 000

Koloniträdgårdsförbundet: 693 000

Fritidsodlingens riksorganisation: 594 000

Birdlife: 577 000

Svenska byggnadsvårdsföreningen: 357 000

Svenska rovdjursföreningen: 293 000

Källa: Naturvårdsverket

Kommentarer

Annons
Annons
Annons