Nyheter24
Annons

Trippelmordet: Misstänkt som släpptes häktas

Publicerad: 6 maj 2025, kl. 12:26
Tre personer sköts ihjäl i en frisersalong vid Vaksala torg i centrala Uppsala förra tisdagen. Foto: Fredrik Sandberg/TT

En man som på måndagen släpptes på fri fot har på tisdagen häktats av hovrätten misstänkt för medhjälp till trippelmordet i Uppsala, rapporterar P4 Uppland. Tingsrättens beslut om att inte häkta mannen överklagades av åklagaren.

Etiketter

Det var vid 17-tiden på tisdagen förra veckan som polis larmades om skottlossning nära Vaksala torg i centrala Uppsala. Inne på en frisersalong hittades tre personer mellan 15 och 20 år ihjälskjutna.

På måndagen häktades den misstänkte skytten på sannolika skäl för mord i tre fall. Ytterligare två personer häktades under måndagen, båda på sannolika skäl misstänkta för medhjälp till mord, enligt UNT.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons